Most do budoucnosti: Laboratoř socialistické modernity na severu Čech

Most do budoucnosti: Laboratoř socialistické modernity na severu Čech - Matěj Spurný | Jesuslecitona.org

...enářská kategorie: kniha: Záhlaví: Spurný, Matěj: Název: Most do budoucnosti: Podnázev: laboratoř socialistické modernity na severu Čech Jejím výsledkem může být jak socialistické plundrování severních Čech, tak dílo Le Corbusiera ... Matěj Spurný - Wikipedie ... . Paralelní reality . Přesvědčivě o tom píše historik Matěj Spurný ve své knize Most do budoucnosti. Laboratoř socialistické modernity na severu Čech (Nakladatelství Karolinum, 2016). Jde o klíčový pramen pro porozumění ... SPURNÝ, Matěj: Most do budoucnosti: příběh města na severu Čech jako studie proměn socialistické modernity, Soudobé dějiny, Roč. 22, č. 1-2 (2015), s. 30-79. SPURNÝ, Matěj: The Fall and Rise ... Most do budoucnosti -- Laboratoř socialistické modernity ... ... . Jde o klíčový pramen pro porozumění ... SPURNÝ, Matěj: Most do budoucnosti: příběh města na severu Čech jako studie proměn socialistické modernity, Soudobé dějiny, Roč. 22, č. 1-2 (2015), s. 30-79. SPURNÝ, Matěj: The Fall and Rise of the City of Most: On the Dynamics of Socialist Modernity , Prager wirtschafts- und sozialhistorische Mitteilungen = Prague Economic and ... Jeho poslední kniha s názvem Most do budoucnosti. Laboratoř socialistické modernity na severu Čech, zabývající se likvidací starého Mostu a výstavbou nového města v širších politických, ekonomických, technologických, společenských a kulturních souvislostech v době státního socialismu, vyšla v nakladatelství Karolinum ... Kniha Most do budoucnosti plasticky vypráví o životě ve starém Mostě v dekádách po druhé světové válce a zprostředkovává diskuse a vyjednávání, které předcházely rozhodnutí o jeho zbourání, i ty, v nichž se rozhodovalo o charakteru nového města. Most do budoucnosti. Příběh města na severu Čech jako studie proměn socialistické modernity Old Most, New Most: The Story of a Town in North Bohemia as a Case Study of the Transformations of Socialist Modernity. His last book "Most do budoucnosti. Laboratoř socialistické modernity na severu Čech" (Making the Most of Tomorrow: A Laboratory of Socialist Modernity in North Bohemia, 2016) describes the destruction of the historical city of Most and the construction of a new one in broader political, economic, technological, social and cultural ... Most do budoucnosti, Laboratoř socialistické modernity na severu Čech 2016 Náměstí Krasnoarmějců 2: Učitelé a studenti na Filozofické fakultě UK v období normalizace 2012 Krize konsensu a legitimity v moderních českých dějinách 1848-1989 2020 Spurný, Matěj; Most do budoucnosti. Laboratoř socialistické modernity na severu Čech. [Making the Most of Tomorrow. A Laboratory of Socialist Modernity in Northern Bohemia]. Karolinum, Praha 2016. Spurný, Matěj; Nejsou jako my. Česká společnost a menšiny v pohraničí (1945-1960). [They are not as us....

INFORMACE

AUTOR
Matěj Spurný
DIMENZE
6,68 MB
NÁZEV SOUBORU
Most do budoucnosti: Laboratoř socialistické modernity na severu Čech.pdf

POPIS

V šedesátých a sedmdesátých letech 20. století bylo kvůli povrchové těžbě uhlí zlikvidováno jedno z nejcennějších historických měst severních Čech. Náhradou za starý vznikl nový Most, který vzbuzoval veliká očekávání, ale nakonec stal symbolem úpadku i bezohlednosti československého státního socialismu. Kniha Most do budoucnosti plasticky vypráví o životě ve starém Mostě v dekádách po druhé světové válce a zprostředkovává diskuse a vyjednávání, které předcházely rozhodnutí o jeho zbourání, i ty, v nichž se rozhodovalo o charakteru nového města. Klíčové aspekty poválečných dějin Mostu autor zároveň vsazuje do kontextu myšlenkových i sociálních proměn v Československu i v Evropě 2. poloviny 20. století. Původně středověké město pohlcované velkolomem nebo betonová architektura nového Mostu tak pro čtenáře nezůstávají jen nesmyslnými projevy komunistické diktatury. Autor ukazuje, že jim můžeme porozumět, zapojíme-li je do kontextu vysídlení Němců a odcizení mezi lidmi a přírodou v českém pohraničí, produktivismu a technokratismu, sdíleného v poválečných dekádách velkou většinou Evropanů, či někdejší přesvědčivosti vize racionálně plánovaných měst.

Chcete si přečíst knihu?Most do budoucnosti: Laboratoř socialistické modernity na severu Čech ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Matěj Spurný. Číst Most do budoucnosti: Laboratoř socialistické modernity na severu Čech Online je teď tak snadné!

SOUVISEJÍCÍ KNIHY