Kubišta – Filla: Zakladatelé moderního českého umění v poli kulturní produkce

Kubišta – Filla: Zakladatelé moderního českého umění v poli kulturní produkce - Marie Rakušanová | Jesuslecitona.org

... představitelů českého moderního umění a „českého kubismu" Bohumila Kubišty a Emila Filly v kontextu generací, ... Kubišta - Filla : plzeňská disputace : zakladatelé ... ... ... Kubišta - Filla: Zakladatelé moderního českého umění v poli kulturní produkce Marie Rakušanová Nakladatel: Books & Pipes Publishing 2019 Studia. Bohumil Kubišta byl nemanželským synem z chudé venkovské rodiny, proto cestu k umění neměl snadnou, ale prosadil si ji. Bohumil Kubišta od roku 1903 studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, už následující rok přešel na Akademi ... Kubišta - Filla - Marie Rakušanová - Megaknihy.cz ... . Bohumil Kubišta od roku 1903 studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, už následující rok přešel na Akademii výtvarných umění do ateliéru Vlaho Bukovace.Ani zde dlouho nevydržel a z akademie odešel. Kubišta - Filla : Jednotky; Kubišta - Filla : plzeňská disputace : zakladatelé moderního českého umění v poli kulturní produkce / Hlavní autor: Rakušanová, Marie, 1978-Korporativní autor: Výstavní síň Masné krámy (Plzeň, Česko) Jazyk: Čeština: Kubišta - Filla. Plzeňská disputace. Zakladatelé moderního českého umění v poli kulturní produkce. ... Publikace detailně mapuje umělecký a osobní vztah dvou hlavních představitelů českého moderního umění a „českého kubismu" Bohumila Kubišty a Emila Filly v kontextu generací, nastupujících na uměleckou scénu ... Koupit Koupit eknihu. Zakladatelé moderního českého umění v poli kulturní produkce. Publikace detailně mapuje umělecký a osobní vztah dvou hlavních představitelů českého moderního umění a „českého kubismu" Bohumila Kubišty a Emila Filly v kontextu generací, nastupujících na uměleckou scénu v prvním a druhém desetiletí 20. století. Publikace detailně mapuje umělecký a osobní vztah dvou hlavních představitelů českého moderního umění a „českého kubismu" Bohum...

INFORMACE

AUTOR
Marie Rakušanová
DIMENZE
5,22 MB
NÁZEV SOUBORU
Kubišta – Filla: Zakladatelé moderního českého umění v poli kulturní produkce.pdf

POPIS

Publikace detailně mapuje umělecký a osobní vztah dvou hlavních představitelů českého moderního umění a „českého kubismu“ Bohumila Kubišty a Emila Filly v kontextu generací, nastupujících na uměleckou scénu v prvním a druhém desetiletí 20. století. Vzájemné působení dvou silných osobností vedlo nejprve k eskalaci tvůrčích výbojů, po roce 1911 však jejich názorová kolize roztříštila společné generační úsilí a oslabila program prosazovaný uvnitř umělecké komunity v Čechách, který původně sebevědomě mířil také za hranice. Prostřednictvím vzájemné interakce uměleckých děl Bohumila Kubišty a Emila Filly ze ZČG i jiných sbírek rekonstruuje publikace rozpravu obou hlavních aktérů, přičemž jejich disputace je doplněna o hlasy jejich přátel i tvůrčích protivníků z řad českých, českoněmeckých a židovských malířů a sochařů (Friedrich Feigl, Willy Nowak, Georg Kars, Otto Gutfreund, Josef Čapek, Jan Zrzavý, Václav Špála, Antonín Procházka). Pozornost je věnována i situaci po smrti Bohumila Kubišty, kdy se jeho odkazu ujala nejmladší generace a dále ho rozvíjela, často v otevřené opozici vůči Emilu Fillovi.

Chcete si přečíst knihu?Kubišta – Filla: Zakladatelé moderního českého umění v poli kulturní produkce ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Marie Rakušanová. Číst Kubišta – Filla: Zakladatelé moderního českého umění v poli kulturní produkce Online je teď tak snadné!

SOUVISEJÍCÍ KNIHY