Barevné dráhy snů: Studie o výtvarném umění

Barevné dráhy snů: Studie o výtvarném umění - Gustav Erhart | Jesuslecitona.org

...né představitele několika důležitých stylotvorných proudů, které orientovaly světové umění předchozího století ... Výprodej - Barevné dráhy snů | Dumknihy.cz - knihy po ... ... . GLOSA: Nejslavnější český muzikant Jan Hammer se několika skicami vrátil k jazzu Kdo se nerozsype, neposune se dál, myslí si šperkařka Jana Prokić Barevné dráhy snů: Erhart Gustav: ... Archiv výtvarného umění shromažďuje, zpracovává a zpřístupňuje veškeré materiály o současném výtvarném umění Náměstí Smiřických 49, 281 63 Kostelec nad Černými lesy IČ - 26639327, č.u. - 187566169/0300, tel. - 731 151 262 ... Kniha obsahuje studie o životě a díle významných výtvarných umělců, mal ... Autor - Erhart - Gustav Erhart | Knihy.ABZ.cz ... .u. - 187566169/0300, tel. - 731 151 262 ... Kniha obsahuje studie o životě a díle významných výtvarných umělců, malířů a grafiků, patřících mezi čelné představitele několika důležitých stylotvorných proudů, které orientovaly světové umění předchozího století. ... které orientovaly světové umění předchozího století. Barevné dráhy snů Gustav Erhart....

INFORMACE

AUTOR
Gustav Erhart
DIMENZE
11,67 MB
NÁZEV SOUBORU
Barevné dráhy snů: Studie o výtvarném umění.pdf

POPIS

Kniha obsahuje studie o životě a díle významných výtvarných umělců, malířů a grafiků, patřících mezi čelné představitele několika důležitých stylotvorných proudů, které orientovaly světové umění předchozího století. Jejich bazální formace našla nejednou svůj počátek již v druhé polovině 19. století, kdy dominoval „poslední univerzální sloh“ secese, a zůstala částečně zakotvena i v „posledním dodnes živém –ismu“, kterým je surrealismus. Erhartovy studie a medailony se soustřeďují na osobnosti, které jsou v českém prostředí méně známy, ač je jejich význam srovnatelný s takovými pilíři moderního umění, jako byli Picasso, Chagall, Dalí, Jawlenskij, Beckmann, Magritte aj. Výrazné místo v Erhartově knize je dáno představitelům tradičně opomíjeného umění kresby a grafiky (Beardsley, von Bayros, Vogeler), jakož i určujícím osobnostem meziválečného stylu art deco, kterému se i v zahraničí dostává zasloužené pozornosti teprve v posledních letech (T. Lempická, R. Brooksová, Erté aj.). Vedle jmenovaných umělců se Erhart zabývá tvorbou secesních výtvarníků A. Kubina, G. Klimta, M. Čiurlionise, F. Ropse, A. Broemseho, expresionistů E. Nolda, L. Sagalla, abstraktních expresionistů M. Rothka, W. de Kooniga, P. Gustona, E. Chillidy, A. Saury, lyrických abstrakcionistů J. Bazaina, A. Manessiera, G. Mathieu. V dalším textu se ohlíží např. za dílem představitele arte povera Albertem Burrim nebo za „gypsovými lidmi“ Georga Segala. Z méně známých evropských surrealistů můžeme jmenovat např. Meret Oppenheimovou, Georga Malkina, Leonoru Fini, Pierra Klossowského, Henryho Michauxe, Viktora Braunera.Z protagonistů art deca, tzv. Pařížské školy, hnutí nové věcnosti nebo německého Bauhausu autor připomíná O. Zadkina, Ch. Schada, Oskara Schlemmera, Keesa van Dongena, Julia Pascina nebo prvního ilustrátora Baudelairovy Kurtizány Pere Créixamse. Studie o světovém výtvarném umění doplňují i Erhartovy zasvěcené interpretace a eseje o českém umění a jeho osobnostech, jako jsou Václav Boštík, Václav Tikal, Josef Istler, Otakar Slavík, Jiří Načeradský, Alén Diviš, Rudolf Němec, Zbyšek Sion, Zbyněk Sekal, Mikuláš Medek a Jindřich Zeithamml.

Chcete si přečíst knihu?Barevné dráhy snů: Studie o výtvarném umění ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Gustav Erhart. Číst Barevné dráhy snů: Studie o výtvarném umění Online je teď tak snadné!

SOUVISEJÍCÍ KNIHY