CyberSecurity

CyberSecurity - Pavel Bašta, | Jesuslecitona.org

...e both rigorous schools of study and we believe our participants learn best when taught through hands-on instruction ... Q: What Is the Average Cyber Security Salary by State in 2020? ... . We also know that collaboration is pivotal to success in these fields, so we provide an environment that fosters real teamwork. Learn about NSA's role in U.S. cybersecurity. Includes information for students and educators, cybersecurity professionals, job seekers/careers, and also partners and affiliates. Our "Dynamic Cybersecurity Framework" helps our customers move from a "Static" to a "Dynamic" posture to deal with ... What is Cybersecurity? | CISA ... . Our "Dynamic Cybersecurity Framework" helps our customers move from a "Static" to a "Dynamic" posture to deal with an ever-escalating threat landscape, offering full spectrum of services. With an ever evolving threat landscape it becomes a necessity to assess the current state and define an adaptive & evolving cybersecurity posture ... Enabling Top Quartile Performance through digital transformation, we deliver cybersecurity solutions and services through people, processes, and technology, supporting customers in meeting their regulatory and operational standards within their industries and served markets....

INFORMACE

AUTOR
Pavel Bašta,
DIMENZE
9,62 MB
NÁZEV SOUBORU
CyberSecurity.pdf

POPIS

Kniha CyberSecurity se primárně věnuje problematice kybernetické bezpečnosti. Prezentovány jsou základní principy, které by každá osoba, která využívá informační a komunikační technologie, měla respektovat a případně si je měla modifikovat v závislosti na činnosti či účelu, za kterým tyto technologie využívá. Zároveň však kniha obsahuje i dílčí výklad některých právních norem, které s problematikou kybernetické bezpečnosti bezprostředně souvisejí. Relativně samostatnou část knihy představuje komentář k zákonu č. 181/2014 Sb., o kybernetické bezpečnosti a o změně souvisejících zákonů (zákon o kybernetické bezpečnosti). Vedle teoretické a právní části je součástí knihy i praktická část, využitelná zejména IT odborníky, kteří se chtějí vzdělat i v problematice kybernetické bezpečnosti. Z knihy je také možné načerpat informace o činnosti bezpečnostních týmů typu CERT, CSIRT v kyberprostoru, jejich možnostech a limitech.

Chcete si přečíst knihu?CyberSecurity ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Pavel Bašta,. Číst CyberSecurity Online je teď tak snadné!

SOUVISEJÍCÍ KNIHY