Ethnos

Ethnos - - | Jesuslecitona.org

...age, you are consenting to our use of cookies ... Ethnos - definition of ethnos by The Free Dictionary ... . Ethos definition is - the distinguishing character, sentiment, moral nature, or guiding beliefs of a person, group, or institution; also : ethic. How to use ethos in a sentence. Did You Know? Probably from etho; a race (as of the same habit), i.e. A tribe; specially, a foreign (non-Jewish) one (usually, by implication, pagan) -- Gentile, heathen, nation, people. Forms and Transliterations. εθνει έθ ... Ethnos synonyms, ethnos antonyms - FreeThesaurus.com ... . Forms and Transliterations. εθνει έθνει ἔθνει έθνεσι εθνεσιν έθνεσιν ἔθνεσιν εθνη έθνη ἔθνη εθνος έθνος ... A Kingdom in Ashes Seeks a New Leader! More than 2,500 missionaries serve around the world with ETHNOS NZ and its partners in remote places where there are no churches, or even work being done to establish one. Working in the context of tribal cultures and languages, missionaries bring God's Word to those isolated from the Gospel, planting churches where Christ is not yet named....

INFORMACE

AUTOR
-
DIMENZE
8,16 MB
NÁZEV SOUBORU
Ethnos.pdf

POPIS

Ethnos je fantasy strategická hra, ve které se hráči snaží využít kmeny různých fantastických národů k obsazení bájné říše. Hraje se na tři věky a hráči se obsazováním území snaží nasbírat co nejvíce bodů. Hra je řízená kartami a ve svém tahu může hráč buď dobrat kartu z nabídky nebo zahrát karty stejné barvy či stejného národa z ruky, vyberete vůdce, zaberete příslušné regiony a uplatníte zvláštní schopnosti karet. Ethnos je zajímavá hra mimo jiné i kvůli možnosti hrát až v šesti a přitom má velmi příznivou herní dobu. Pro 2 - 6 hráčů, doporučený věk od 14 let, délka hry cca 45- 60 minut.

Chcete si přečíst knihu?Ethnos ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor -. Číst Ethnos Online je teď tak snadné!

SOUVISEJÍCÍ KNIHY