Tamuli

Tamuli - David Eddings | Jesuslecitona.org

... after the Tamuli, a new danger threatens Eosia ... The Tamuli: The Tamuli : Domes of Fire - The Shining Ones ... ... . A danger that even the Gods combined cannot defeat.. Once again Sparhawk must become Anakha. But where is the Sapphire-Rose? Please R & R! Set at the end of the Tamuli, there is a price to pay for young knight Berit. Rated for violence, and probably swearing. No characters are mine. 1/3/20 - I am about half way done with chapter 17 - it's taken me a while because of some RL stuff but I am getting there I promise :) Unrest spreads throughout Tamuli, with indications of sorcery and meddling by various gods, prompting the goddess Aphrael, reincarnated as the royal couple's young daughter Danae, to retrieve the powerful sapphire-rose jewel Bhelliom, hidden a few years earlier after being used to destroy the evil god Azash. View MrigoPriya Tamuli's profile on LinkedIn, ... The Tamuli Series by David Eddings - Goodreads ... . View MrigoPriya Tamuli's profile on LinkedIn, the world's largest professional community. MrigoPriya has 5 jobs listed on their profile. See the complete profile on LinkedIn and discover MrigoPriya's connections and jobs at similar companies....

INFORMACE

AUTOR
David Eddings
DIMENZE
4,88 MB
NÁZEV SOUBORU
Tamuli.pdf

POPIS

Bůh Azaš byl poražen a elénská království se těší z míru a prosperity. Náhle však přichází znepokojivé zvěsti z dalekého Tamulského císařství. Sparhawk se starými přáteli musí opět obléct zbroj a vyrazit do boje s temnou magií… Hrdinové slavné trilogie Elénium trochu zestárli, ale neztratili nic na své zábavnosti. Opět se můžeme těšit na jiskrné dialogy, bleskové souboje chladných mečů i žhavých kouzel, na odzbrojující šarm hrdinů i záludné intriky padouchů. David Eddings se vrátil ke svému nejslavnějšímu příběhu v oslňující formě a znovu dokázal, jak podmanivá může být fantasy v rukou mistra! Souborné vydání románů Duhové paláce, Zářící a Skryté město.

Chcete si přečíst knihu?Tamuli ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor David Eddings. Číst Tamuli Online je teď tak snadné!

SOUVISEJÍCÍ KNIHY