Stůňu touž nemocí: Julius Zeyer a Jan Lier v zrcadle vzájemných dopisů

Stůňu touž nemocí: Julius Zeyer a Jan Lier v zrcadle vzájemných dopisů - Petra Ježková (ed.) | Jesuslecitona.org

...rcadle vzájemných dopisů. V rámci projektu České divadelní encyklopedie zahajujeme novou ediční řadu Nota bene jako protějšek knižně publikovaných biografických lexikonů ... Uvedení knihy „Stůňu touž nemocí" | Karel Dobrý ... . Knižnice umožní vydání monografií a editovaných textů (korespondence, deníkové záznamy, paměti ... matiků: Jan Lier (1852-1917). Theatralia 18 (2015): 1: 162-164. Lier a Zeyer stůňou touž nemocí Pavel Drábek Petra Ježková (ed.). Stůňu touž nemocí: Julius Zeyer a Jan Lier v zrcadle vzájemných dopisů. Praha: Institut umění - Divadelní ústav, 2017. 304 s. úvod své stati odkazuje k Maxi Weberovi V t ... Stůňu touž nemocí: Julius Zeyer a Jan Lier v zrcadle ... ... .). Stůňu touž nemocí: Julius Zeyer a Jan Lier v zrcadle vzájemných dopisů. Praha: Institut umění - Divadelní ústav, 2017. 304 s. úvod své stati odkazuje k Maxi Weberovi V té budou vycházet monografie a editované texty (korespondence, deníkové záznamy, paměti, archivní dokumenty), přinášející autentická svědectví o životních osudech nejen divadelních osobností. Jako první svazek edice Nota bene vychází kniha Stůňu touž nemocí. Julius Zeyer a Jan Lier v zrcadle vzájemných dopisů. Název: Stůňu touž nemocí - Julius Zeyer a Jan Lier v zrcadle vzájemných dopisů. Autor: Ježková Petra. Titul je zařazen do žánrů: Literatura faktu › Dějiny; ISBN: 978-80-7008-392-5. EAN: 9788070083925. Objednací kód: NA313758 Textové označení: Smlouva o dílo - tisk publikace Stůňu touž nemocí. Julius Zeyer a Jan Lier v zrcadle vzájemných dopisů Julius Zeyer a Jan Lier v zrcadle vzájemných dopisů Datum uzavření: 03.11.2017 V té budou vycházet monografie a editované texty (korespondence, deníkové záznamy, paměti, archivní dokumenty), přinášející autentická svědectví o životních osudech nejen divadelních osobností. Jako první svazek edice Nota bene vychází kniha Stůňu touž nemocí. Julius Zeyer a Jan Lier v zrcadle vzájemných dopisů. Recenze knihy Petry Ježkové Stůňu touž nemocí: Julius Zeyer a Jan Lier v zrcadle vzájemných dopisů (2017). Související projekty: Divadlo jako syntéza umění: Otakar Zich v kontextu moderní vědy a dnešní potenciál jeho konceptů Petra Ježková o knize: Stůňu touž nemocí - Julius Zeyer a Jan Lier v zrcadle vzájemných dopisů (vydal IDU). Rekonstrukce Wortnerova domu a nové depozitáře AJG. Dabing Street, TV seriál, režie Petr Zelenka. Naposledy se nám otevřela možnost skrz 187 listů souboru korespondence s názvem Stůňu touž nemocí: Julius Zeyer a Jan Lier v zrcadle vzájemných dopisů nahlédnout do vztahu dvou lumírovců, spisovatele a dramatika Julia Zeyera a novináře, divadelního kritika a spisovatele Jana Liera. Přátel trpících lidskými zvraty ... Julius Zeyer a Jan Lier v zrcadle vzájemných dopisů Autor: Petra Ježková Soubor korespondence z let 1883-1900 představuje jedinečnou výpověď, dotvářející podstatným způsobem obraz společenského, kulturního i uměleckého milieu v českých zemích na k...

INFORMACE

AUTOR
Petra Ježková (ed.)
DIMENZE
8,43 MB
NÁZEV SOUBORU
Stůňu touž nemocí: Julius Zeyer a Jan Lier v zrcadle vzájemných dopisů.pdf

POPIS

Soubor korespondence z let 1883–1900 představuje jedinečnou výpověď, dotvářející podstatným způsobem obraz společenského, kulturního i uměleckého milieu v českých zemích na konci 19. století. Zachycuje hluboké přátelství dvou umělců, vzdělanců a skeptiků, lexikem jejich vlastní sebereflexe – malkontentů. Nespokojenost a popuzení, střídané malomyslným klesáním obou přátel nejsou jen známkami jejich citlivých a kritických osobností; umělecká autostylizace do role osamělých bojovníků, v níž se identifikovali s obrazem romantického umělce–vyhnance, je příznačná pro celou generaci českého literárního parnasismu, jenž vzdoroval souběžnému nástupu realismu a naturalismu v umění. Korespondence dokládá mj. i to, že nešlo o nikterak neprostupná prostředí, jak se traduje v zjednodušujících učebnicových konstruktech. V tom smyslu je vypovídající vztah obou pisatelů (a Zeyerův zvláště) k Zolovi, případně Ibsenovi. Sdílený despekt k soudobé mravokárné, úzkoprsé a národovecké kritice, která v osmdesátých letech nalezla nové epicentrum na Moravě, neznačí nedostatek národního uvědomění ani jednoho z respondentů. Naopak, jejich nesmlouvavě protihabsburské smýšlení je dalším významným příspěvkem k složitému obrazu doby. Rakušáctví, jež dle Zeyera vštípila lidu do krve žurnalistika, básník nazývá „nemocí hnusnou jako syfilis.“ Společným terčem korespondence je pak pochopitelně Vídeň jako kvintesence všeho rakušáctví, stejně jako loajální postoj české politické a kulturní reprezentace a prohabsburský ráz českých slavností a institucí. Kolize mezi ideovým přesvědčením a pragmatickými činy však nemine ani pisatele (především ekonomicky i společensky odvislejšího Liera). Podobně je tomu s vyhrocenou kritikou české první scény, jež v dopisech zaznívá, dokud se jeden z pisatelů nestane – jako dramaturg Národního divadla – spoluzodpovědným. Sledujeme tu pak i obapolnou proměnu vztahu mezi Národním divadlem a Zeyerem–dramatikem.

Chcete si přečíst knihu?Stůňu touž nemocí: Julius Zeyer a Jan Lier v zrcadle vzájemných dopisů ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Petra Ježková (ed.). Číst Stůňu touž nemocí: Julius Zeyer a Jan Lier v zrcadle vzájemných dopisů Online je teď tak snadné!

SOUVISEJÍCÍ KNIHY