Cizí i blízcí: Židé, literatura, kultura v českých zemích ve 20. století

Cizí i blízcí: Židé, literatura, kultura v českých zemích ve 20. století - Jiří Holý (ed.) | Jesuslecitona.org

... literatura, kultura v českých zemích ve 20 ... Holý, Jiří (ed.): Cizí i blízcí: Židé, literatura, kultura ... ... . století Autor: Holý Jiří Partnerský prodej - cenu dopravy určuje partner Kdo napsal knihu Cizí i blízcí? Autorem je Jiří Holý. Hodnocení, recenze, zajímavosti a informace o knize. ... Židé, literatura, kultura v českých zemích ve 20. století. 100% 5 1. Hodnotit lze až po přihlášení ... #monografie #židé #kultura více . Jiří Holý ... Židovská kulturní tradice, která byla ... Cizí i blízcí | Dumknihy.cz - knihy po všech stránkách ... ... Židovská kulturní tradice, která byla v českých zemích přítomná už od raného středověku, byla v desetiletích komunistického režimu soustavně potlačována a marginalizována. Do popředí zájmu veřejnosti i badatelů se soustředěně dostala až po roce 1989. Our new monograph titled Cizí i blízcí.Židé, literatura, kultura v českých zemích ve 20. století (Close and Foreign: Jews, Literature, and Culture in the Czech Lands in the Twentieth Century) was published by Akropolis publishing house in 2016.. The Centre was established in 2010 at the Institute of Czech Literature and Literary Studies, Faculty of Arts, Charles University. Úvod > Kalendář akcí > Židé, literatura, kultura v českých zemích ve 20. stolet ... Akci navštívilo 0 lidí Židé, literatura, kultura v českých zemích ve 20. století. Kdy 7. únor 2017 18:00 - 20:00 Historické a vojenské akce ... Cizí i blízcí - Židé, literatura, kultura v českých zemích ve 20. století - Holý Jiří. Židovská kulturní tradice, která byla v českých zemích přítomná už od raného středověku, byla v desetiletích komunistického režimu soustavně potlačována a marginalizována. Do popředí zájmu veřejnosti Literatura a kultura s židovskou tematikou v českých zemích, první soustavná reflexe tématu židovství v literatuře, literárním a zčásti i v kulturním životě v českých zemích ve 20. století. Monografie navazuje na předešlá dílčí bádání v této oblasti. Židé v moderních českých kulturních dějinách - Obtížný úkol mapování. Kniha Cizí i blízcí.Židé, literatura, kultura v českých zemích ve 20. století, již na konci roku 2016 vydalo nakladatelství Akropolis, je sborník o celkovém rozsahu více než tisíce stran jen o málo menších než formátu A4.Podílela se na něm skupina vesměs literárních historiků v ... Cizí i blízcí: Židé, literatura, kultura v českých zemích ve 20. století Židovská kulturní tradice, která byla v českých zemích přítomná už od raného středověku, byla v desetiletích komunistického režimu soustavně potlačována a marginalizována....

INFORMACE

AUTOR
Jiří Holý (ed.)
DIMENZE
3,18 MB
NÁZEV SOUBORU
Cizí i blízcí: Židé, literatura, kultura v českých zemích ve 20. století.pdf

POPIS

Židovská kulturní tradice, která byla v českých zemích přítomná už od raného středověku, byla v desetiletích komunistického režimu soustavně potlačována a marginalizována. Do popředí zájmu veřejnosti i badatelů se soustředěně dostala až po roce 1989. Monografie navazuje na výsledky dosavadního výzkumu a představuje židovskou tematiku v širokém spektru pohledů, přístupů i názorových proudů: od romantického obdivu k Židům, přes židovské (auto)stereotypy a protižidovské heterostereotypy až po antisemitismus, od českožidovství k sionismu a socialismu, od reflexe Židů v beletrii na počátku dvacátého století k jejich obrazu v dobových židovských časopisech a k tematizaci holokaustu v poezii, próze i filmu. Kniha nevnímá kulturní paměť jako baštu jediné národní kultury či ideologie, ale představuje kulturní dění v českých zemích jako ideově pluralitní a vícejazyčné (sleduje literaturu nejen česky psanou, ale i německojazyčnou a hebrejskou). Jádrem publikace jsou širší a přehledové studie, založené na rozsáhlém a často objevném materiálovém průzkumu – například Reprezentace Židů a židovství na konci 19. století a v prvních desetiletích 20. století, Divadelní a literární činnost v terezínském ghettu, „Antisionismus“ jako skrytý i zjevný antisemitismus doby komunistického režimu, Mezi tichem a křikem. Poezie o šoa, Memoárová literatura o šoa, Holokaust v československém a českém hraném filmu, Literární reflexe šoa po roce 1970 a literatura druhé a třetí generace. Další příspěvky mapují z různých aspektů kulturní život Židů v českých zemích: Obrazy východních Židů v českožidovských a česky psaných sionistických časopisech 1910–1925, Literární příspěvky v týdeníku Selbstwehr do roku 1921. Jidiš – první světová válka – Franz Kafka a Max Brod, Osamělé hlasy chasidismu a východního židovství v Praze, Kalendář česko-židovský za redakce Egona Hostovského a Hanuše Bonna. Monografii doplňují dílčí sondy a případové studie, které se mimo jiné zabývají díly Vojtěcha Rakouse, Karla Poláčka, Egona Hostovského, Jiřího Weila, Ladislava Fukse, Oty B. Krause, Arnošta Goldflama nebo Alexeje Pludka. Knihu doprovází obrazově-dokumentární příloha a jmenný a věcný rejstřík. – Monografie je kolektivním výstupem pracovníků Centra pro studium holokaustu a židovské literatury FF UK. Vychází za podpory Grantové agentury ČR, Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, Česko-německého fondu budoucnosti, Česko-izraelské smíšené obchodní komory a Federace židovských obcí v České republice.

Chcete si přečíst knihu?Cizí i blízcí: Židé, literatura, kultura v českých zemích ve 20. století ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Jiří Holý (ed.). Číst Cizí i blízcí: Židé, literatura, kultura v českých zemích ve 20. století Online je teď tak snadné!

SOUVISEJÍCÍ KNIHY