Minimalistický fotograf

Minimalistický fotograf - Steve Johnson | Jesuslecitona.org

...an eye catching yet simple shot. What many minimalist photos lack in subject matter they make up for in colour and in this case, the brighter the better! Minimalism is indeed the art of less ... Less Is More: 50+ Examples of Minimalist Photography ... . As a life philosophy, minimalists focus on a few essential elements of life and cast unnecessary things aside. In today's showcase, we have collected 50 examples of minimalist photography, where the focus is one one small key element and the rest of the composition is completely clutter free. With minimalist photography, these strong leading lines are more important than ever and are a major influence in your compositions. Using strong lines can show proximity, a sense of depth ... 10 Tips for Minimalist Photography | Definition | Examples ... ... . With minimalist photography, these strong leading lines are more important than ever and are a major influence in your compositions. Using strong lines can show proximity, a sense of depth, isolation and separation. So,What is Minimalism in Photography? Minimalism in photography, as in any art form, helps to accentuate the main subject by eliminating the unwanted elements. It is usually taken by focusing on a single subject, or a few elements. A minimalist photograph stands out since it is easy to understand what the photographer wants the viewer to know. Minimalism in photography is more and more used to make the difference, to shed the unnecessary, and trim the fat of the photo, and to strip everything down to bare essentials leaving the audience burden free in enjoyment. This is precisely why minimalist photography became so popular and added many photographers to its ranks. Photography and Camera News, Reviews, and Inspiration. Belin-based Julian Schulze is clearly a master of minimalism, a feat made all the more eye-catching and impressive when you consider the ... Photography as an art form and medium of expression continues to evolve and innovate. Various art movements and styles related to photography have emerged over the years — and one style that translates well into photography is minimalism. Minimalist photography emphasizes simplicity in composition and telling a story with as few elements as possible. The best way to understand minimalist photography is to define minimalism and undertake the concept as a whole. At its core, minimalism and minimalist photography is about cherishing what we value most and removing all other distractions. This is usually associated with o...

INFORMACE

AUTOR
Steve Johnson
DIMENZE
7,62 MB
NÁZEV SOUBORU
Minimalistický fotograf.pdf

POPIS

Cítíte, že vašim fotografiím něco chybí? Minimalismus je možná správná cesta pro vás. Každý, kdo fotografuje, může ve fotografování hledat a nalézat něco jiného. Pro někoho je to potěšení ze vstávání ve 4 ráno s touhou lehnout si na dvě hodiny do studené trávy a zmrzlý čekat, až se něco objeví v mlze na hladině rybníka. Pro jiného jde o vzrušení z hektické práce ve studiu. Někoho baví jenom sledování trendů ve vývoji techniky a porovnává vlastnosti nových objektivů a jiný zase jenom čte všechno, co kde kdo napíše, nebo se věnuje filozofování o podstatě fotografování. Fotografie a zájem o ni může mít mnoho velmi odlišných podob. Mnozí z těch, kteří fotografují, se ale dříve nebo později zastaví a začnou přemýšlet o tom, proč vlastně fotografují a co pro ně fotografie znamená. Tato kniha je jedním takovým zastavením a hledáním cesty. Autor v ní nabízí minimalismus jako přístup, ke kterému sám dospěl. V jeho pojetí se minimalismus netýká pouze otázek kompozice, ale jde dále: od výběru objektů fotografování až po přístup k technickému a fotografickému vybavení. Základem všeho je odpověď na otázky: Jaký jsem vlastně fotograf? A jakým fotografem bych chtěl být? Zajímavé jsou ty části knihy, které se zabývají úvahami o estetice nebo historickém vývoji názorů na fotografii a rolí, kterou zde sehráli někteří významní fotografové. Jedná se o část dějin fotografie, o které by měl něco vědět každý fotograf. Knihu doplňuje řada fotografií, které dokreslují autorovy názory, a mnohé z nich mohou být pobídkou pro ty, kteří by k minimalistickému přístupu chtěli najít cestu.

Chcete si přečíst knihu?Minimalistický fotograf ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Steve Johnson. Číst Minimalistický fotograf Online je teď tak snadné!

SOUVISEJÍCÍ KNIHY