Kulturní historik Čeněk Zíbrt

Kulturní historik Čeněk Zíbrt - Josef Blüml | Jesuslecitona.org

... filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde byl roku 1888 promován na doktora filozofie ... Kulturní dějiny | Kulturní historik - Čeněk Zíbrt | Nová ... ... .Ve studiu pokračoval na univerzitách v Mnichově, Berlíně, Krakově, Lvově, Varšavě a v Petrohradu.Podnikl několik studijních cest do Norimberka, do Paříže ... Kniha Kulturní historik Čeněk Zíbrt představuje dosud nejúplnější výklad života a díla tohoto předního českého národopisce a zakladatele oboru kulturních dějin v Čechách. Tvoří ji soubor nejdůležitějších studií, které Josef Blüml, jenž se studiem Zíbrtovy ... Dobromila Lebrová: Čeněk Zíbrt, etnograf a kulturní ... ... . Tvoří ji soubor nejdůležitějších studií, které Josef Blüml, jenž se studiem Zíbrtovy osobnosti zabývá dlouhodobě, k tématu napsal. Zíbrt Čeněk, kulturní historik a bibliograf čes.(* 12. říj. 1864 v Kostelci n. VIt.). Studoval gymnasium v Písku, universitu v Praze, kdež r. 1888 povýšen za doktora filosofie. Připravuje se na dráhu universitní, pokračoval ve svých studiích na universitách v Mnichově, Berlíně, Krakově, Lvově, Varšavě a Petrohradě. Kniha Kulturn...

INFORMACE

AUTOR
Josef Blüml
DIMENZE
10,95 MB
NÁZEV SOUBORU
Kulturní historik Čeněk Zíbrt.pdf

POPIS

Kniha Kulturní historik Čeněk Zíbrt představuje dosud nejúplnější výklad života a díla tohoto předního českého národopisce a zakladatele oboru kulturních dějin v Čechách. Tvoří ji soubor nejdůležitějších studií, které Josef Blüml, jenž se studiem Zíbrtovy osobnosti zabývá dlouhodobě, k tématu napsal. V první z nich se čtenář seznámí s podrobným životopisem Č. Zíbrta (1864-1932), s jeho rodištěm v Kostelci nad Vltavou, tragickými událostmi jeho dětství, inspiracemi kraje, školy, píseckého gymnázia až po vstup na pražskou univerzitu, kariéru, dílo i lidský rozměr závěru Zíbrtova pracovitého života. Další studie-kapitola se věnuje Zíbrtovým studiím na pražské filozofické fakultě a všímá si zejména učitelských inspirací, vlivů a souvislostí. Na ni navazuje přehled a výklad zahraničních pobytů mladého vědce v Německu, Polsku a Rusku. Na základě takto široce pojatého vzdělání mohl pak Zíbrt vytvořit vlastní koncepci kulturních dějin, o níž hovoří následující text, s nímž souvisí také výklad jeho vlastních univerzitních přednášek. Knihu doplňuje fotografická příloha a závěrečná stať absolventů oboru kulturní historie, jímž se Jihočeská univerzita v devadesátých letech minulého století přihlásila k Zíbrtovu odkazu. Zdeněk Duda a Jan Kouba, Blümlovi žáci, uzavírají knihu konkrétní ukázkou ze Zíbrtovy činnosti ("Dnes dudáme v Blatný") daleko přesahující akademickou sféru směrem k lidovému publiku.

Chcete si přečíst knihu?Kulturní historik Čeněk Zíbrt ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Josef Blüml. Číst Kulturní historik Čeněk Zíbrt Online je teď tak snadné!

SOUVISEJÍCÍ KNIHY