Zrod Kiss (1972–1975): Nothin’ to Lose

Zrod Kiss (1972–1975): Nothin’ to Lose - Ken Sharp, | Jesuslecitona.org

...nthems. Nothin' to Lose: The Making of KISS (1972-1975) chronicles, for the first time, the crucial formative years of the legendary rock band KISS, culminating with the groundbreaking success of their classic 1975 album Alive! and the smash single "Rock and Roll All Nite," a song that nearly four decades later remains one of rock's most enduring anthems ... KISS nothing to lose - YouTube ... . ZROD KISS Authorized history Writer: Ken Sharp, Paul Stanley, Gene Simmons Publishing: BB Art 2014 Original: Nothin' To Lose: The Making of KISS (1972 - 1975) 2013 Page: 548 Czech Republic "Nothin' to Lose brought back great memories of our days touring with KISS in the '70s. The book is an incredible ride through KISS's early days and a must read for any KISS fan!" -- Don Powell, Slade "Like taking a time machine back to the '70s, Nothin' to Lose is a wild and no holds barred look at the rise of KISS." ... KISS nothing to lose - YouTube ... . The book is an incredible ride through KISS's early days and a must read for any KISS fan!" -- Don Powell, Slade "Like taking a time machine back to the '70s, Nothin' to Lose is a wild and no holds barred look at the rise of KISS."...

INFORMACE

AUTOR
Ken Sharp,
DIMENZE
9,88 MB
NÁZEV SOUBORU
Zrod Kiss (1972–1975): Nothin’ to Lose.pdf

POPIS

Jedinečný pohled na vznik a hvězdný vzestup jedné z nejoblíbenějších rockových skupin všech dob. Autor knihu sestavil z rozhovorů se členy KISS a z osobních výpovědí mnoha lidí, kteří se pohybovali na tehdejší americké a světové hudební scéně. Zaznamenal dojmy a názory prvních fanoušků a přátel KISS, kteří skupině v začátcích pomáhali, zachytil vzpomínky pracovníků nahrávacích společností i členů konkurenčních kapel, které tehdy s KISS vystupovaly. V knize si na „staré zlaté časy“ zavzpomínají například Iggy Pop, Ivan Král, Alice Cooper, Suzi Quatro, členové skupin Aerosmith, Black Sabbath, New York Dolls, Slade, Nazareth, Blue Öyster Cult – a mnozí další.

Chcete si přečíst knihu?Zrod Kiss (1972–1975): Nothin’ to Lose ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Ken Sharp,. Číst Zrod Kiss (1972–1975): Nothin’ to Lose Online je teď tak snadné!

SOUVISEJÍCÍ KNIHY