Vladimíra Čerepková

Vladimíra Čerepková - Alice Horáčková | Jesuslecitona.org

...e byla Vladimíra Čerepková jednou ze zásadních postav české beatnické literatury ... Vladimíra Čerepková - iDNES.cz ... . Dívka s krutým dětstvím utkvěla mnohým jako divoká a nespoutaná dračice, v Paříži, kam emigrovala, žila bez dokumentů i bez znalosti jazyka. Vladimíra Čerepková byla dcerou neznámého ruského osvoboditele Prahy, pak delikventkou z pasťáku, básnířkou z Violy a nakonec emigrantkou. Narodila se jako nemanželská dcera - její matka měla dost starostí sama se sebou a doma tak vládly neuspořádané poměry. Chyběl řád i cit, Vladimíra utíkala a matka ji nezvládala. Vladimíra Čerepkov ... Vladimíra Čerepková - iDNES.cz ... . Chyběl řád i cit, Vladimíra utíkala a matka ji nezvládala. Vladimíra Čerepková (1946-2013) je dnes již dávno objevená a uznávaná básnířka, o sobě však spíše bájila a nerada dávala rozhovory, takže o jejím nespoutaném životě panují hlavně legendy. Alice Horáčková se rozhodla je prozkoumat a podařilo se jí napsat knihu, jakých není v české současné publicistice mnoho. Vladimíra Čerepková v Paříži v roce 1970 | foto: Repro z knihy nakladatelství Torst Ač se kniha tváří jako Čerepkové životopis, pojala ho Horáčková vlastně jako téměř detektivní pátrání po básnířčině osudu, jakoby v přímém p...

INFORMACE

AUTOR
Alice Horáčková
DIMENZE
3,22 MB
NÁZEV SOUBORU
Vladimíra Čerepková.pdf

POPIS

Matka Vladimíry Čerepkové, původem Ruska, své dceři nikdy neřekla, kdo byl její otec. Jednou ji počal sovětský osvoboditel, jindy statečný inženýr, pak známý herec... MatkaVladimíru bila a odkládala do dětských domovů a pasťáků. Čerepková z nich unikala poezií, malováním a sérií pokusů o sebevraždu. Její velký talent rozpoznalbásník František Hrubín. V sedmnácti jako „český Arthur Rimbaud v sukních“ zazářila v pražské vinárně Viola, kde flámovala s Allenem Ginsbergem. Juraj Jakubisko o ní natočil jeden ze svých prvních filmů. Žila nadoraz ze svého talentu a krásy, bez stálého domova a zaměstnání. Po kapsách nosila básně a potkana Artura. Prožila posledních pár hodin před otravou plynem s další kometou českého beatnického nebe, Václavem Hrabětem. Po sovětské invaziemigrovala do Paříže, ale francouzsky se nikdy nenaučila. Žila prakticky bez dokumentů. Za svého života vydala šest knih poezie, měla spoustu avantýr a dvě velké lásky. Několik let strávila experimentováním s drogamiv komuně hippies. Ošetřovala nemocného spisovatele Jana Čepa a uklízela u Jiřího Koláře, kterému občas připálila košili. Poslední období svého života strávila po boku muže, který byl o dvacet dva let mladší než ona. O své minulosti a těžkém dětství téměř nemluvila.Když novinářka Alice Horáčková zpovídala na jaře roku 2012 básnířku v jejím pařížském bytě, netušila, že nejdelší rozhovor Vladimíry Čerepkové zůstane také jejím posledním. Na Vladimíru Čerepkovou v knize vzpomíná dvacítka jejích přátel i nepřátel, milenců i psychiatrů, kolegů i redaktorů jejích knih... Jsou mezi nimi režisér Juraj Jakubisko, hudebník Vráťa Brabenec, básnířka Inka Machulková, herec Pavel Landovský a přítel Pierre Helzel.

Chcete si přečíst knihu?Vladimíra Čerepková ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Alice Horáčková. Číst Vladimíra Čerepková Online je teď tak snadné!

SOUVISEJÍCÍ KNIHY